לפני שמשפצים את רחובות הס ומונטיפיורי – כדאי ללמוד מלקחי רחוב הלל

10.9.17

לכבוד: ברכה סלע, מזכיר העיר חיפה

שאילתה ישירה – שיפוץ הוליסטי לרחובות הס ומונטיפיורי

במהלך חודש אוגוסט התבשרו תושבי רחובות הס ומונטיפיורי שבקרוב תתחיל עיריית חיפה בפרויקט שיפוץ הוליסטי לרחובות מגוריהם. כמי שעקבו מקרוב אחרי השיפוץ של רחוב הלל, גם התושבים וגם אנחנו, ראינו כיצד כוונות טובות לא תמיד מסתיימות בתוצאות טובות, ושפתרון של בעיה אחת עלול לעיתים ליצור בעיות חדשות בלתי צפויות.

לאור זאת, תושבי הרחובות מבקשים לקבל את המידע והתשובות לשאלות הבאות, על מנת לדעת שעיריית חיפה על כל אגפיה הרלוונטיים למדו מהטעויות ולא יחזרו עליהן שנית.

עוד נודע לתושבי השכונה מפרסומים בכלי התקשורת, שהשיפוצים אמורים להתחיל בחודש אוקטובר בעוד מפגש "שיתוף ציבור" מתוכנן להתקיים רק בתחילת נובמבר. העיתוי נראה תמוה וכנראה מדובר ב"יידוע ציבור" בלבד, וגם הוא ככל הנראה יעשה באופן שבו כבר לא ניתן יהיה להטמיע שינויים מפליגים ומשמעותיים בתכנון במידה ויחשבו התושבים שיש בהם צורך. לשיטתי, כשמתכננים פרויקט כ"כ חשוב שנוגע לחייהם של עשרות ומאות תושבים ולא נותנים להם מספיק זמן לבדוק את התכניות ולהעיר את הערותיהם, מדובר על מפגשי "שיתוק ציבור" בלבד.

באופן מיקרי ובלי כל קשר, אחד מדיירי רחוב בן יהודה פנה אלי לפני שבוע עם צילום תכנית שיפוץ הרחוב שלו, תכנית שעומדת לפגוע בבית שבו הוא מתגורר, בחסימת החצר והרעה בתנאי הנגישות לביתו. הוא גילה את השינויים האלה בזמן שבאו אנשי מקצוע לשטח אוחזים בידם תכנית מפורטת, והיום ניצב מול שוקת שבורה, מול הברירה לפנות לעזרה משפטית או להרים ידיים.

בהנחה שעיריית חיפה אכן מתכוונת להתחיל בפרויקט השיפוץ בחודש הקרוב, כפי שפירסמה, סביר להניח שכבר יש באמתחתה תכניות מפורטות. תושבי הדר ואנחנו מבקשים לעיין בהם.

אבקש לקבל לידי העתק של התכניות לשיפוץ הרחובות הללו, או לחילופין, לאפשר לי או למי מטעמי להגיע למשרדי מנהל התכנון כדי לבחון תכניות אלה ולצלם אותם עבור התושבים, ועל מנת שיוכלו לעשות את "שיעורי הבית שלהם".

בנוסף אבקש התייחסות לנקודות הבאות:

 1. נושא עקרוני הוא עצם הרעיון לשפץ רק את רחובות הס ומונטיפיורי ולא את רחובות רש"י, בר גיורא, ואפילו המיימוני ורמב"ן. הרחובות קשורים זה לזה ומושפעים זה מזה בנושאים כמו ניקוז, צנרות ביוב ומים, וכמובן תחבורה. השיפוץ כרוך במאמץ גדול מאד שגורם להפרעות בחיי התושבים במהלך ביצוע העבודות. מה היא הסיבה בגללה הוחלט להגיע עם השיפוץ רק עד רחוב רש"י ולהשאיר רחובות קרובים במצב תשתיתי רעוע לעוד שנים נוספות, דבר שיצריך "שידור חוזר" חוזר אחרי זמן-מה, על כל ההפרעות והמפגעים המשתמעים מכך?
 2. אחת הבעיות הניכרות ברחובות המדוברים, כמו בכל שאר רחובות שכונת הדר, היא מצוקת החניה. בדופן הצפונית של הרחוב חונים כלי רכב רבים על המדרכות, לעיתים על חצי מרוחבן (תוך השארת מעבר צר להולכי רגל), לעיתים על כל רוחבן (תוך חסימת המדרכה כליל). מדובר על עשרות רבות של מכוניות, שידרשו לפתרון אחר. אבקש לדעת מה יהיה חתך הרחוב, האם תהייה חניה משני צידיו, האם תהייה מדרכה משני צידיו, ובאיזה רוחב.
 3. כמה מקומות חניה (מוסדרים או לא) קיימים היום ברחוב, וכמה מקומות חניה יהיו לאחר השיפוץ.
 4. תושבי רחובות אלה מדווחים על קנסות חניה רבים. במידה וכמות מקומות החניה תפחת, האם יקבלו תושבי הרחובות תוויות חניה ייעודיות?
 5. ברחובות אלה ישנם ספי מדרכה מאבן מקורית ונדירה שמהווים חלק מהייחודיות והאופי המיוחד של רחובות ותיקים אלה, ועדות לתקופת בניה אחרת. אין ספק שספי מדרכה אלה חייבים לעבור תהליך של שימור היות והם מהווים חלק מהאוירה המיוחדת של השכונה הותיקה. אבקש לדעת כיצד יהיה פרט סף המדרכה לצד ריצוף המדרכות? האם נבדקה האפשרות לרצף את המדרכות בשיטה אחרת מזו הנהוגה ברחובות המגורים בחיפה (מסגרות אבן בשולי המדרכות עם אספלט ביניהן), אלא בדגמי עיצוב שונים וראויים יותר כפי שנהוג בערים אחרות בארץ?

סף מדרכה מקורי מול שיטת עיצוב המדרכות הנוכחית בחיפה

 1. האם רחובות המדרגות המחברים בין הרחובות המשופצים יעברו טיפול גם הם? אם כן – מהו?
 2. הרחבה/גן ציבורי בצומת רש"י והס הוא אחד מהשטחים הציבוריים הפתוחים הבודדים שנמצאים באזור. מדובר בגן נטול צמחיה, עצוב, אפור ולא מזמין. האם שטח זה יעבור שיפוץ ויהפוך לגן ציבורי ראוי לתושבי סביבה זו?
 3. ישנם גדרות ומעקות רבים של חצרות בתים פרטיים שזקוקים לשיפוץ, גם ברחובות אלה וגם ברחוב בר-גיורא, מי בגלל מראה רעוע, ומי בגלל שברים וסכנות בטיחותיות. כיצד מתכוונת עיריית חיפה לטפל בגדרות ובמעקות הללו. את מי מהגדרות מחויבת העירייה לתקן בעצמה ומה עושה בעירייה במקרה ואין שיתוף פעולה או יכולות כלכליות מצד התושבים?

בר גיורא 38

 1. בהמשך לשאלה 7, ברחוב בר גיורא 30 התמוטטה גדר לפני כמעט שנתיים, ומאז היא עומדת ללא שינוי. על פי תושבי השכונה, נראה שמדובר בגדר הנמצאת באחריות העירייה. האם היא תטופל וכיצד? מדובר באבנים מקוריות ויפות, גדר שראוי לשקם על פי קריטריונים של שימור. כיצד מתכוונת העירייה לטפל בגדר זו במסגרת שיפוץ הרחוב?

בר גיורא 30

 1. אחת הטעויות הקשות שנעשו בשיפוץ רחוב הילל הוא תכנון נקודות איסוף הפסולת והאשפה. למרות שהמדרכות צרות, במקומות מסוימים הציבו פחי אשפה גדולים ("צפרדעים"). אלה מפריעים את תנועת הולכי הרגל, מצרים את המעברים הצרים ממילא, מכריחים את הולכי הרגל ללכת בצמוד לפחי האשפה המלוכלכים והמסריחים, ולעיתים אף מונעים מעבר של עגלות או כיסאות נכים. מיקום פחי האשפה נראה לעיתים חסר הגיון ברחוב, כאילו שלא נלקח בחשבון מראש. ידוע לכל שמדובר ברחוב צפוף שבו כל סנטימטר מנוצל למקום חניה או לצורך כלשהו אחר. יחד עם זאת, נראה שפחי האשפה התמקמו במקומות לא הגיוניים, כאילו היו האחרונים שחשבו עליהם. אבקש לדעת אם מיקום מיכלי האשפה מתוכנן ומסומן בתכניות, והיכן.

 1. עוד בנושא זה, האם בוחנת עיריית חיפה את ההזדמנות להכניס מערכות איסוף אשפה מתוחכמות יותר, הפרדה בין סוגי פסולת והקמת מרכזי מיחזור אשפה בשכונה?
 2. ברחוב הס ישנם שני מבנים קטנים שנראים כאילו יועדו במקור למסחר זעיר ברחוב. באחד מהם ישב עד לפני מספר שנים סנדלר. לאחר שנפטר חשבו דיירי הבניין להשכיר שטח זה, אך לדבריהם, הוא מתפקד כיום כמחסן שבו משתמשת העירייה. מה הם הסטטוסים המשפטיים של שני מבנים אלה, והאם במסגרת השיפוץ נשקלת האפשרות להשמיש אותם למען רווחת הציבור לצרכים מסחריים או אחרים?

מימין – החנות ליד הס 26. משמאל – לשעבר סנדלריה בהס 36-38

 1. בקצה רחוב מדרגות שפינוזה שרק לאחרונה טופחו וצוירו בקצה אותו רואים, ישנה נקודת תצפית נפלאה וייחודית עם מדרכה רחבה ומקום נוח למיקום ספסלים (מול הס 38). אלא ששם הוצבו פחי אשפה בריכוז גבוה, וזה הפך לאחד המקומות המכוערים ומסריחים ברחוב. האם במסגרת השיפוץ נבדקים האתרים שיכולים לשמש למקומות ישיבה ותצפית, כחלק מהווי הרחוב המיוחד?

כך נראית נקודת התצפית לנוף בקצה רחוב מדרגות שפינוזה מול הס 38

אפשר לדמיין את גודל הפוטנציאל!

כאמור, תושבי הדר וגם אנחנו נשמח לראות את התכניות לשיפוץ הרחובות מבעוד מועד, על מנת שנוכל ללמוד אותם ולהכין הערות והצעות טרם תחילת עבודת השיפוצים.

בברכה,
ד"ר עינת קליש רותם
יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'

תגובה אחת בנושא “לפני שמשפצים את רחובות הס ומונטיפיורי – כדאי ללמוד מלקחי רחוב הלל”

 1. מעניין שהיא כותבת על סיור ברחובות הס ומונטיפיורי. כתושבת ותיקה של המקום לא זכור לי שפלוגת קליש סירה ברחוב מונטיפיורי ולא ברור לי איזו אפקטיביות יכולה היתה להיות לסיור שלה. אני כן זוכרת שערן הג'ינג'י וברודר סיירו עימנו וכתבו את כל בקשותינו. כל מה שלא טופל בתקופת יונה מייד היתה פניה אליהם והם טיפלו בו. למזלינו הפרוייקט החל עוד בתקופת יונה וקיבלנו רחוב מהניילונים ולמעלה מציפיותינו. לצערי בתקופת קליש מתחילה שוב הדרדרות והתעלמות. לא ייאמן איזה ניכוס ויוהרה כמו גם ניתוק מהמציאות שהיא מפגינה.

  כמו כן רחוב בן יהודה שהיה במצב חורבה נראה היום מצויין. כך גם הלל. אני ממש מקוה שקליש תעשה קמצוץ של קמצוץ ממה שהיה עד כה בעיר כי בינתיים היא אכזבה קשה.
  ורק להזכיר שאת השיפוץ ברחובות הלל, בן יהודה, הס ומונטיפיורי, קידמה מועצת הדר בעבודה משותפת עם העירייה וצוות מטעם לשכת יהב. זוהי מועצת הדר כמו שאר ועדי השכונה שקליש קוראת להם פיקציות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s