משרדי הממשלה מתחילים להבין שהמועצה התעשייתית היא רעיון רע; על עבודתנו ותרומתנו למהלך

השבוע קיבלנו שתי בשורות בנוגע למועצה המקומית התעשייתית.
בשורה אחת מעט מעודדת: מסתבר שישנם מספר משרדי ממשלה שמתחילים להבין שהרעיון להקים מועצה תעשייתית הוא לא באמת מוצלח, ולנו יש תרומה עצומה בכך.

בשורה שניה מטרידה: מנגד, משרד התחבורה מתחיל להתעורר ולהתנגד ששטח הנמל יהיה תחת אחריות חיפה*.
כמה מילים על החלק המעודד.
לכנס הזמנו את פרופ' עדי וולפסון שכיהן במשך כמה שנים כחבר המועצה התעשייתית רמת חובב (לימים נאות חובב).
פרופ' וולפסון הוא גורם מקצועי שאיתו מתייעצים כל הצדדים – מהפוליטיקה, התעשייה, ארגוני הסביבה ועוד. כולם חשים לו הערכה ומוקירים את פועלו, ולא בכדי. אין בארץ אנשי חזון רבים שיודעים לעשות סדר בין האינטרסים, להתעמק ולא לשכוח את המטרה שלשמה הם באים: בני האדם. אין אנשים רבים שמציגים באופן עיקבי עמדה לא קיצונית, בלתי תלויה, וחפה מכל שיקול שאינו ענייני.
פרופ' וולפסון הגיע לכנס החיפאי שלנו עם הרבה ניסיון באר-שבעי, ועם הסברים התומכים בההגיון הכלכלי והסביבתי שעומד מאחורי המועצות התעשיתיות. בכנס הצגתי אני את המציאות האורבנית השונה של חיפה, שכן, מועצה תעשייתית כזו תבתר את חיפה לשני חלקים ותפגע בישותה כמטרופולין רציף מבחינה גאוגרפית. לביתור המטרופלין יהיו השלכות כלכליות משמעותיות, מעבר להשלכות הסביבתיות.
בעקבות הכנס הזה הוציא פרופ' וולפסון את חוות דעתו המיוחדת על חיפה, המשקללת גם היבטים סביבתיים וכלכליים וגם לשמחתי הרבה – אורבניים. במקרה שלנו ההיבטים הללו הם המכריעים את הכף.
בשורה התחתונה – חוות דעתו שוללת את הקמת המועצה התעשייתית ומציעה הרחבת סמכויות של מנהלה ייעודית, שתישאר פתוחה לעין הציבורית ולמעורבותו.
חוות הדעת שלו, שנחשבת משמעותית מאד בקרב גופים רבים, הועברה לגורמים רבים בממשלה, שמטים לה אוזן קשבת.
בשמי ובשם תושבים רבים, תודה לך פרופ' וולפסון על כל מה שאתה עושה בהתנדבות ובמקצועיות למען חיפה!
מעודד לדעת שהמאמץ הגדול שהשקענו כולנו בשנה האחרונה משמעותי.

* כשהתרענו בשנת 2012 על הקמת מועצה תעשייתית, היה לנו ברור שגם שטח נמל המפרץ יהיה כלול בתוכו, כפי שאפשר גם לראות במפות ששרטטנו.
זה אומר שמטרופולין חיפה עומד להתפרק לגורמים, שמפרץ חיפה תהפוך למדינה נפרדת, עם חוקים משלה. באוירה הפוליטית הקיימת, עם כל כך הרבה גורמים ומשרדי ממשלה שאי אפשר לסמוך עליהם – מדובר בתסריט בלהות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s