הצעה לסדר בנושא מצוקות התושבים בנאות פרס

תושבי נאות פרס –

השבוע העלנו לדיון במועצת העיר רשימה ארוכה של בעיות ותקלות בשכונתכם הדורשות טיפול.

אחרי סיורים בשכונה וקשר שוטף עם מספר תושבים בה, ריכזנו את רשימת הקשיים וביקשנו תשובות מהעירייה. למרות שהיא מנסה לטפל בחלק מהמפגעים, אין ספק שההתנהלות שלה איטית ולא יסודית.

אם אתם רוצים לשמוע מה אני הייתי עושה אחרת, ואיך אפשר גם לבנות שכונה חדשה וגם להבטיח איכות חיים בסיסית לתושבים – צרו קשר ובואו לפגוש אותי.

השכונה יכולה להיות אחת מהשכונות הנפלאות של חיפה. אסור לתת ל'בעיות הילדות' האלה להעיב על עתידה ודימויה.

בצילום – הצבעת מועצת העיר על ההצעה שלנו, שבסך הכל מבקשת מחברי המועצה לאשר את רשימת התקלות ולדרוש תשובות לגבי הסטטוס לטיפול במפגעים.

תוצאות ההצבעה על ההצעה לסדר


בישיבת המועצה של חודש דצמבר 2017 העלנו שאילתה על נאות פרס.

מאז עברו שלושה חודשים אך ההתקדמות בשטח, לדברי התושבים, היא איטית ומועטה.

נבקש לברר מה הסטטוס של הנושאים הבאים, ולהכניס לרשימת המטלות את הבעיות המצוינות באופן פרטני:

א. פתוח סביבתי – מה הצפי לסיום? מבקשת לרשום במסגרת נושא זה עצירת סחף אדמה ובוץ, השלמת פיתוח השטח וסיום הגינון, הגשת לוח זמנים להקמת הגנים הציבוריים (הזמני והקבוע), שיקום התשתיות שבוצעו באופן לא מלא ו/או באיכות ירודה, התקנת ספסלים, שלטים וריהוט רחוב. תושבים מתלוננים על חלקת אדמה קטנטנה מול גני הילדים (2X4 מטרים סה"כ), שעם כל טפטוף קטן הופך לבוצי וחלק. תושבים רבים מעידים שכבר החליקו במקום. מכיוון שמדובר במקום מסוכן שעוברים בו תושבים רבים באורח יום-יומי, נדרש לטפל בו מיידית ולא לחכות לשיקום הרחב של תשתיות השכונה שמועדו נדחה לאחר גמר הבניה.

ב. הסדרים תחבורתיים ותיקונים בכבישים – האם ישנה תכנית ומה הם לוחות הזמנים שלה? במסגרת נושא זה נבקש לבדוק את הצורך בהאטת מהירויות נסיעה ברחובות מסוימים, תיקון הסדרי תנועה בכניסה/יציאה מרחובות בעייתיים. בשאילתה שהוגשה לפני שלושה חודשים נכתב: "כביש הכניסה לשכונה ברחוב נועם הוא צר מאד, ולאורכו מקומות חניה צפופים. המדרכה בסיבוב הכניסה רחבה (מידי), ונראה שהיא יוצרת מחסום תנועתי קשה. בתנאים כאלה, חלילה, תאונה היא עניין של זמן. בתכנון הנוכחי נראה כי צפויים להיות פקקים רבים בכניסה וביציאה לשכונה בשעות העומס, בתקווה שלא יהיו אסונות גדולים יותר. האם הפתרון התחבורתי הזה נבדק בשנית? לא סביר שכביש כ"כ צר וצפוף ישרת ככניסה ויציאה של מאות תושבים". כיום הבעיות הולכות ומתרבות ודורשות עיון מחודש בתכנון הכבישים.

ג. הסדרת כניסה ויציאה, חנייה ותנועה בזמן משחקי הכדורגל – כיצד העירייה מתכוונת להסדיר את הנושא, ומתי? חלוקת תווי חניה לתושבי השכונה תמנע כניסה של אורחים חיצוניים בשעות משחקי הכדורגל ותשפר את תנועת הדיירים לתוך השכונה בשעות משחק, אולם, פתרון זה לא יפתור את כל הבעיות שנוצרו בגלל האצטדיון. יש לפתור גם את בעית היציאה של תושבי השכונה בעת משחקים, וכפי שסוכם בישיבות מנהל התפעול של עיריית חיפה בנושא – נדרש להסדיר נתיב השתלבות לפרויד. כמו כן, חוקי האכיפה בזמן משחקים אינם ברורים וסגורים: במקביל לאיסור על כניסת כלי רכב שאינם שייכים לדיירי השכונה, כן יש לאפשר כניסה של אורחי הדיירים (מכרים ומשפחות) כי הרי הם לא יכולים לחיות במצור. יש לאכוף ולקנוס חניות לא חוקיות של מסתננים לתוך שטח השכונה בשעות משחק, ולדאוג לנקיון השכונה אחרי סיום המשחקים. במידה ולעירייה ישנה תכנית סדורה לטיפול בנושא זה, נודה להצגתה.

ד. בעיות תושבים מול קבלנים – האם העירייה מודעת למצוקות שיש לדיירי השכונה, וכיצד היא פועלת לעזור? מדובר גם על בעיות פרטיות הקשורות באיכות הבניה, וגם בבעיות כלליות הקשורות בלכלוך, אבק, שעות פעילות (ברשותי סרטון שצולם בשעות החשיכה, ב- 21:00 בערב, בו נשמע רעש חזק מאד של כלי עבודה מאתרי הבניה). הצעתנו היא להקים גוף שיספק שירותי גישור ויהווה כתובת ברורה לדיירים ולקבלנים למשך תקופת הבנייה.

ה.מערכת תחבורה ציבורית – מתי יוסדר הנושא, והיכן הוא עומד כיום? גם נושא זה הועלה בשאילתה הקודמת, ומאז רק הולכים ומתווספים דיירים לשכונה. בתשובתה, העבירה העירייה את האחריות למשרד התחבורה, הרגולטור. כיוון שהרגולטור אינו חי בשטח ואינו יודע מתי נדרש לעשות שינויים, האחריות לעדכן את הרגולטור ולתכנן יחד איתו את המציאות החדשה מונחת על כתפי העירייה, שצריכה להקדים תרופה ולמכה ולדרוש מהרגולטור להתכונן לשינויים מבעוד מועד. היכן עומד נושא זה בין עיריית חיפה ומשרד התחבורה – מה דרשה העירייה ממשרד התחבורה לעשות, ומה הצפי למועד השינויים?

ו. הפחתת שומת הארנונה למשך התקופה בה יקבלו הדיירים שירותים דלים ובאיכות חיים ירודה – האם בדקה העירייה את האפשרות ברצינות? בשכונה עדיין אין שירותים בסיסיים כמו קופת חולים, דואר, טיפת חלב ובית כנסת. בנוסף, התושבים חיים בתוך אתר בניה, באבק, לכלוך, רעש ומטרדים רבים. בפנייתם של הדיירים לעירייה בבקשה להפחית את שומת הארנונה ולהקל על תשלומי המיסים העירוניים בשנים בעייתיות אלה, השיבו נציגי העירייה שהסמכות לשינוי כזה שמורה למועצת העיר, אך טעונה אישור שרי הפנים והאוצר לקבלת היתר חריג. הם הסבירו שאת התעריפים קובעים לפי יוקרתו ומיקומו של האזור (במקרה של נאות פרס שניהם כמובן גבוהים וטובים) כאשר לדבריהם, אי נוחות זמנית אינה סיבה מצדקת לשינוי איזור שומה. מצד שני, ידוע שעיריית חיפה, כשהיא חפצה ביקרם, מסוגלת להפחית את עלויות הארנונה לאזורים מסוימים כפי שעשתה למשל לעסקים מסוימים בפרויקט העיר התחתית, במסגרת קידום פרויקטי הדגל של העירייה. האם יש לעיריית חיפה רצון להניע תהליך לקבלת אישורי ממשלה להטבות בנושא זה, וכוונה לבדוק את הנושא?

בברכה,

ד"ר עינת קליש רותם

אנג' טלי משולם איטח

סיעת 'חיים בחיפה'


צילום: ניר ודל, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

תגובה אחת בנושא “הצעה לסדר בנושא מצוקות התושבים בנאות פרס”

  1. את תמצית הפוסט הזה בדף אחד, כולל צילום המסך, יש להדפיס ולחלק לכל תושבי נאות פרס כחלק מקמפיין הבחירות. שוה כל גרוש.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s