leon blum

הצעה לסדר: טיפול בבעיות ברחוב לאון בלום 28-42

לכבוד: מזכיר העיר גב' ברכה סלע.

הצעה לסדר: טיפול בבעיות ברחוב לאון בלום 28-42

מזה שנים שדיירי רחוב לאון בלום פונים ומבקשים תמיכה וסעד מעיריית חיפה במספר נושאים שהיו יכולים לשפר את איכות חייהם באופן משמעותי. מרבית מהפניות והבקשות לא נענו.

לאחרונה מצאו את עצמם דיירי הרחוב בין שני אתרי בניה עצומים, בתוך אבק ורעש בלתי פוסקים בשעות לא שעות.

בתקופה זו שבה דיירי הרחוב סובלים יותר מהרגיל, ניתן להקל על חייהם על ידי פתרון של כמה בעיות יחסית פשוטות.

להלן רשימת הבעיות עליהן נבקש את הסכמת מועצת העיר לטיפול על ידי עיריית חיפה:

 1. שינוי הגדרת הכביש מ"כביש מצוקת חניה" לרחוב רגיל. הגדרה זו לא שונתה מאז ימי כהונתו של מצנע למרות שבפועל אין מצוקת חניה ברחוב המצדיקה זאת. אדרבא, בגלל הגדרת הרחוב כ"כביש מצוקת חניה" – אין אכיפה של עברייני חניה: נהגים רבים חונים מחוץ לאזורי החניה המסומנים כי הם יודעים שהעירייה לא תקנוס אותם אלא רק תשאיר הודעת אזהרה. בגלל קומץ נהגים שאינם מתחשבים בשאר הדיירים ומחנים את רכבם באופן שמפריע לכלל, מכוניות מתקשות לעבור והמעבר של רכבי שירות בטחון ומצוקה (מכבי אש, אמבולנסים, משאיות זבל וכו') חסום. נדרשת התערבות של עיריית חיפה במתרחש ברחוב.
 2. יש לסמן את מקומות החניה מחדש. היעדר סימנים מקשה על חניה מסודרת ומהווה תירוץ לאותם עברייני חניה.
 3. התקנת עמוד-חוסם-חניה בתחילת שורת החניות המרכזיות על מנת למנוע עצירה או חניה של מכוניות שחוסמות את הכניסה והיציאה לרחוב. (לצד שטח זה קיים גן ילדים פעיל, בגללו מכוניות רבות עוצרות כדי להוריד או לאסוף ילדים). כאשר פנו הדיירים לעירייה עם בקשה זו, היא שלחה אותם להתקין את העמוד בעצמם, כנראה שכחה שמדובר בשטח ציבורי ושהתקנה של עמוד כזה אינה חוקית. מדוע עושה עיריית חיפה בעיה מדבר כל כך פעוט שיכול לשפר את איכות חייהם של התושבים משמעותית?
 4. בגלל בעיות התחבורה ברחוב שנגרמות על ידי נהגים חסרי התחשבות מחד והיעדר אכיפה מאידך– רכבי איסוף פסולת המיחזור אינם מעוניינים להיכנס לקצה הרחוב בו אמורה להיות פינת המיחזור, ומתעקשים כי פחי המיחזור ימוקמו בתחילתו. פינת המיחזור כפי שממוקמת היום אינה נוחה לדיירים, מקשה עליהם מאד. מדובר במקום צפוף וקטן מידי, שמפריע גם לתנועה. דיירי הרחוב מבקשים לבחון מחדש את מיקום פינת המיחזור שחשובה להם מאד – אך נכשלה במיקומה.
 5. חלקו העליון של כביש הכניסה למתחם הפך צפוף ואינו מאפשר מעבר של שתי מכוניות אחת ליד השניה אלא רק בנתיב אחד שנשאר פתוח. בשעות לחץ, הדבר יוצר פקקי תנועה רציניים. אבקש לבדוק את האפשרות להרחיב את צוואר הבקבוק הקצר של הכביש. יש לטפל בנושא זה לפני שבית ספר חוגים יחל לפעול, שכן, כמות הפקקים הצפויה להיות במקום זה בשעות העומס לא תהייה סבירה.
 6. בכניסה לבית הספר חוגים שהולך ונבנה בימים אלה, יוקם מעגל תנועה שיוריד מקומות חניה רבים מהרחוב העליון הראשי. שטח החניה שיבנה לטובת בית הספר לא יספיק לכל המבקרים והעובדים שלו, וצפוי שיגדיל את מצוקת החניה ברחוב משמעותית. בנוסף, מעגל התנועה החדש שיבנה בכניסה לבית הספר ממוקם מול הגשר של אחד הבניינים הגדולים ברחוב – לאון בלום 4-24. מעגל תנועה זה יבטל מספר חניות נכים קרובות שאין להן מקום אחר המספק גישה לבניין (רחוב השירות התחתון מחייב טיפוס במדרגות היות ומעליות לא מגיעות למפלס כביש השירות). במילים אחרות – חניות הנכים יבוטלו, ואין להן פתרון אחר. בנוסף, מכוניות ומוניות מורידות ומעלות נוסעים מהגשר, וכפי שידוע – הן לא תוכלנה לעצור יותר באמצע מעגל תנועה. פניתי לאחרונה למחלקת תכנון הכבישים בנושא זה ונעניתי שהם לא יודעים כיצד לפתור את בעיית הורדת והעלאת נוסעים לגשר, ואת חניית הנכים. סביר להניח שבעיה זו נותרה בעינה עד היום. אבקש לא להתעלם מנושא זה, שכן, המצוקות הללו לא תיעלמנה מעצמן ע"י טמינת ראש בחול. מדובר בתכנון לקוי של הכביש ומקומות החניה עליו אני מתריעה מזה זמן רב ומבקשת להתייחס לנושא בכובד ראש, כולל אם נדרש – בשינוי תכנון התחבורה. במידה ומתכנני התחבורה אינם מסוגלים לחשוב על פתרונות יצירתיים למקום – אבקש שיתאמו לי איתם פגישה.בנוסף, אבקש לציין את מצב הכביש העירוני ברחוב, שלא רובד 45 שנה. כיום הרחוב ניזוק עוד יותר בגלל שהפך למעבר לאתר בניה. אודה לתיקונו, אפילו באופן זמני, שכן, אתר הבניה צפוי להישאר במקומו עוד זמן רב, ובנתיים התושבים סובלים.
 1. בחצר בניין לאון בלום 28-42 ישנו שטח גדול לגן משחקים שאותו טיפח וועד הבניין בעמל רב. מדובר בבניין המאכלס 285 משפחות, כמות גדולה לכל הדעות, ברחוב שבו אין גן משחקים. וועד הבניין ביקש עזרה מהעירייה בייעוץ והכוונה– היכן ניתן לרכוש מתקני משחקים ומתקני ספורט, איזה סוגים וכו', ולא נענה. וועד הבניין לא ביקש כל עזרה כספית מהעירייה, גם לא שתקים בעצמה את הגינה, אלא רק תמיכה במתן מידע. מדוע לא לעזור?
 2. טיפוח הצמחייה ברחוב – עקירת צמחיה מהמדרכות, איסוף נשורת טבעית, ניקוש עשבים, גיזום עצים וכו' – כל אלה נדרשים במקביל לשתילת צמחיה מסודרת בערוגות המעטות שקיימות ברחוב זה וטיפוחה. תושבי הרחוב מדווחים שהם משלמים בארנונה מיסי גינון, ולמרות זאת לא נשתל צמח אחד משל שנים רבות.
 3. מתחת לבנייני לאון בלום 28-42 ישנו ואדי שדורש ניקוי של עיריית חיפה אחת לזמן מה.
 4. מעקה הפלדה מחנה סנש ועד לכניסה ללאון בלום 28 – נמצא על שטח בבעלות העירייה ודורש צביעה. העירייה מתווכחת עם ועדי הבתים על אורכו המדויק של המעקה בשטח "הציבורי", ובנתיים הוא מוזנח. מדובר על רחוב בו מתגוררות מאות משפחות – מדוע מסרבת עיריית חיפה לתחזוקה מינימלית זו?
 5. דיירי הרחוב משוועים לפינת כלבים קטנה ולאכיפה של בעלים שאינם מנקים אחר כלביהם.
 6. קבלני אתרי הבנייה בוורדיה ובבית ספר חוגים אינם מקפידים על שעות העבודה והרעש. יש ימים בהם הם עובדים עד 22:00 בלילה ואחרי, ויש שמתחילים לפני השעה 07:00 בבוקר (שעת תחילת העבודה הרשמית). כאשר בשעות אלה מנסים הדיירים לפנות לעירייה, הם לא מקבלים מענה. כשהם פונים למשטרה – היא מסבירה שזה באחריות העירייה. כשהם מתקשרים למשטרה לפני 07:00 בבוקר, היא מגיעה ב- 10:00 אז זו שעת עבודה חוקית. מדוע אין מענה של העירייה למפגעים בשעות מוקדמות או מאוחרות של היום? מה אמורים הדיירים לעשות בשעות אלה בהם לדבריהם, "אין עם מי לדבר"?

בברכה,

ד"ר עינת קליש רותם,

יו"ר סיעת 'חיים בחיפה'.

4 תגובות על ״הצעה לסדר: טיפול בבעיות ברחוב לאון בלום 28-42״

 1. בוקר טוב,תודה על השיתוף בנושא. הייתי שמח לקרוא גם על תוצאות שהיו בעבר כתוצאה מפנייתה לעירייה.
  בברכה, גבי מעיני רמת חן.

  אהבתי

 2. בוקר טוב
  מעבר חציה שסמוך לכניסה לאון בלום 28-42 מעוד מסוכן , מכוניות לא עוצרות במעבר חציה , לא פעם אחד היית במקום תאונה . ניתן לשקול לבניית מעגל תנועה .
  תודה .

  אהבתי

 3. משטח האספלט בחניית החצר 28-42 פגום ולא תוקן מעל שני עשורים.
  במהלך הבנייה נחפרה תעלה לטובת הובלת הצינורות . כמעט חודש דיירי הבניינים סבלו מאי נוחות, ולאחר שעבודה הסתיימה תיקנו רק את החלק שנפתח.
  מדוע לא לסיים את העבודה בצורה טובה יותר, לא ברור גם מיהוא הגוף האחראי על כך.
  בברכה,
  צוקרמן ליאון

  אהבתי

 4. ומה עם רמזור
  הגיע הזמן גם לזה מאחר והנהגים שעולים מרחוב הפועל והנהגים שיורדים את רחוב לאון בלום נוהגים כמו מטורפים ולא עוצרים לפני מעבר חציה
  ומסכנים את העוברים
  סכנת נפשות

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s